MAKALELER

Makale ve blog kısmında sizinle tüm bilgi ve tecrübelerimi paylaşmaya çalışacağım.
Unutmayın “Herşey hayal ile başlar…”

K.E.Ş.K.E
(KENDİ ELİMDEKİ ŞARTLARIMLA KESİN EYLEMEGEÇERİM)

Bu kelimeyi hepimiz neredeyse her gün ya kullanıyoruz ya da çevremizdeki birçok kişiden duyuyoruz. Genelde bu kelimeyi kullandığımızda bazı pişmanlıklarımızı ifade ederiz. Onları “öyle yapmak yerine şimdiki aklım olsaydı da şöyle yapsaydım diyerek hem yâd eder hem de günümüze hayıflanırız. O gün öyle yapmadığımız için bugün istediğimiz şeyi elde etmenin zor olduğu hakkında kendimizi ikna ederiz çünkü tren çoktaan gitmiştir…

Gerçekten o gün öyle karar almadığımız, o tercihi yapmadığımız, isteklerimizi yeterince bilmediğimiz, belki bildiğimiz ama destek görmediğimiz için adım atamadığımız durumların farkındalık kazandığımız gün için artık bir çözümü yok mudur?

Bu soruya nasıl cevaplar verdiğinizi aklınızdan neler geçtiğini ve bir de tabi soruyu ilk duyduğunuzdaki hislerinizi duymayı çok isterim.

Ama bana sorarsanız tren belki çoktaan gitmiştir ancak bir sonraki duraktan binmek ya da başka bir vasıta kullanmak bu yolculuğu tamamlamanıza destek olmaz mı? Sonuçta nereye gitmek istediğinizi biliyorsanız bu yolu hangi araçla geldiğinizi size kimse sormayacaktır. Hatta belki tren yerine uçakla gidiyor olmanız farkında olan sizi daha hızlı bile ulaştırabilir.

Haklısınız söylemesi çok kolay… Bu arada yaşınız ilerlemiş olabilir, konfor alanınızdan çıkmak için o günkü kadar enerjik ve aktif hissetmiyor olabilirsiniz. Tam da bu nokta da şu soruları kendinize sorun ve lütfen kendinize dürüstçe cevap verin; ben gerçekten bunu istiyorum? Şuan da her türlü imkanım olsa bunu gerçekten denemek ister miyim? Kalan ömrümü (ortalamada en az 75 yıl yaşadığımız netse) bunu yapmadığım için bir KEŞKE daha ekler miyim yaşam haneme?

Bu soruların cevaplarını sadece aklınızdan geçirmeyin lütfen yazın. Yazarken düşünün, tekrar yazın… hesaplayın, toplayın, çıkarın ve sonuçlar olumsuzsa ok zaten net bir şekilde hayır diyebiliyorsanız bu sizin için KEŞKE olmayacaktır, şayet soru işaretleri oluşup iş sadece cesarete kalıyorsa o zaman hangi adımla devam edeceğinizi tekrar düşünmelisiniz. Unutmayın ki tren bir kez daha kaçabilir ve bu kez farkında olan sizin için başka bir vasıta avantajı da olmayabilir.

Bana sorarsanız ben KEŞKE yi farklı yorumlayanlardan farklı bir çerçeveden bakanlardanım. Nasıl mı? Bence KEŞKE hayıflanmak, üzülmek, birilerine (ya da kendime) sitem etmektense; (KENDİ ELİMDEKİ ŞARTLARIMLA KESİN EYLEMEGEÇERİM-(KEŞKE)) demektir…

Yani bugün ne istediğim konusunda farkındalığım oluşmuşsa neden denemiyorum diye sorarım kendime. Elbette ki hiçbir şey kolay değil emek istiyor, zaman istiyor, maddiyat istiyor vs vs… ama sonunda istediğim şeyi elde etmiş olan BEN’ in hayali tüm zorluklar ile uğraşmaya değiyorsa bence bu yol hangi vasıta ile olursa olsun bir kez gitmek için denenmeye değerdir…

Peki bunun için yani eyleme geçmek için nasıl bir yol izlemeliyim? Neresinden başlamalıyım? Kendimi bu yolda nasıl tutmalıyım? Vb sorularınız varsa, o zaman siz keşke demek istemiyor ve bir şeyler yapmak istiyorsunuzdur.

Öyleyse bunun için size 5 adım önereceğim:
1. HAYAL ET: olmak istediğin, yapmak istediğin her ne ise o halini tüm detayları ile hayal et ve not al.
2. İNAN: Ne olmak istediğin konusunda kalpten inan, çünkü ancak inanırsan adım atabilir, eyleme geçebilirsin.
3. ARAŞTIR: bu yapmak istediğin şeyin olabilmesi için nelere ihtiyacın var? Bunlar nasıl elde edilebilir? Bunları elde etmekle ilgili güçlük/ engellerin var mı? Gibi tüm alternatifleri değerlendir.
4. KIYASLA: olmak istediğin hal ile şimdiki durumunda kalıyor olma halini, olumlu ve olumsuz yönleri ile kıyasla. Bu sana harika bir fikir verecektir.
5. EYLEME GEÇ: sadece düşünmek, hayal etmek yetmiyor eylem şarttır. Büyük hedefin için küçük hedefler oluşturup bunlar ile ilgili adımlar atmaya başla. Bak bakalım nasıl hissediyorsun, bu adımlar seni gitmek istediğin yere götürürken yol senin için bozuk mu yoksa rahat mı?

Her şey resmedilmeye değecek bir HAYAL ile başlar ancak eyleme geçmezseniz keşkeleriniz için de sıkışan HAYAL olarak kalmaya devam eder.
Tercih her zaman sizin….

Reply comment