MAKALELER

Makale ve blog kısmında sizinle tüm bilgi ve tecrübelerimi paylaşmaya çalışacağım.
Unutmayın “Herşey hayal ile başlar…”

Bir kişinin hayatındaki kariyer başarısı okuldaki derslerinin başarısına mı bağlıdır?
Aslında buna cevabım hem evet hem de hayır…

Haklısınız bakıldığında çok çelişkili ve belirsiz bir cevap gibi görünüyor.
Bunu size açıklayabilmek için önce EVET ile başlıyorum;

EVET çünkü; bir öğrenci derslerinde başarılıysa aslında bu o öğrencinin ne kadar disiplinli, çalışkan, derslerine ve okuluna değer veren, zeki ve hatta azimli olduğunu bize anlatabilir.

HAYIR çünkü; bir şeyde başarılı olmamızın ölçütlerinde önemli olan yukarıdaki konuların payı olsa bile aynı zamanda uğraştığımız şeyi ne kadar sevdiğimiz, zaman geçirdiğimiz alanın ne kadar yetenek ve ilgi alanlarımızla örtüştüğü, hayallerimizi ne kadar yansıtabildiği ve tabi bir diğer önemli başlık daha var ki mizacımıza gerçekten uygun olup olmamasıdır.

Aslında baktığımızda hem EVET hem de HAYIR için ortak bir cevap var ve bu cevap aynı tavuk mu yumurtadan yumurta mı tavuktan sorusunu akla getiriyor 🙂 . Kişi kendisine uygun, hayallerinde kurduğu, yetenekleri doğrultusunda tercih yaptığı, saatlerce günlerce uğraşmaktan bıkmadığı bir şeyle uğraştığında başarı, disiplin, azim ve mutluluk da kendiliğinden gelmektedir.

Ne demek kendine uygun olması peki? Hepimiz farklıyızdır ve hiçbirimiz birbirimize benzemezken aynı şeylere ilgi duymamız, benzer şeylerde başarılı olmamız beklenemez aslında. Herkesin kendine ait merakları, değerleri, zamanını geçirirken kendini unuttuğu anları vardır. Herkes doğuştan farklı özelliklerle doğar ve biz bu öz’ümüze uygun şeylerle uğraştığımızda daha mutlu ve başarılı olabiliriz.

Bunu size bir örnekle anlatmak istiyorum; birçoğumuz doğayı severiz sanırım. Denize bakmak o derinliklerinde hayaller kurmak birçoğumuzu iyi hissettirir (herkes için demedim fark ettiyseniz çünkü beni rahatlatırken başkasını sonsuzluğu huzursuz da edebilir :). Denize baktığımızda rengi sırf mavi olduğu için ondan arada sırada hazır bu kadar su hacmine sahipken bulut olup yağmur yağdırmasını beklemeyiz. İkisini de olduğu gibi kabul eder ve öylece severiz.

Aynı durum bizler için de geçerlidir. Kimileri matematiksel hesaplar yapmaktansa, insanlarla daha fazla iletişimde kalmayı tercih edebilir. Bu güçlü yönlerimiz de bizim hangi mesleği daha mutlu ve başarılı bir şekilde icra edebileceğimizin göstergesidir aslında.

Reply comment